סדנת קריאה: בדיונות, מאת בורחס


מאת חורחה לאויס בורחס

בדיונות הוא אחד הספרים שבלעדיהם – אי אפשר לחשוב על הספרות המודרנית. זאת לא אמירה מוגזמת. בעקבות צעדיהם של פראנץ קפקא ואדגר אלן פו, משנה חורחה לואיס בורחס את ההבנה של מהו בדיון ומה הם "נושאים ספרותיים" – אבל יותר מכל, הוא משנה את מקומו של הקורא ביחס לטקסט הכתוב ואת דרכינו להבין את מעשה הקריאה. נכון – קדמו לו סופרים אחרים שאתם הוא מנהל דיאלוג עשיר לאורך כתביו. דיאלוג המוטבע ברוח הרעיונות שהפיץ: כל סופר "ממציא" את קודמיו...
בדרך קריאתו. 

הופעת בדיונות בשנות ה-40, ובמיוחד התרגומים שלו לאנגלית ולצרפתית בשנות ה-50 של המאה הקודמת, עוררו מבול התייחסויות לספר קטן זה, מתוך ניסיון להבין "מה העולם המתואר פה?", "מה כל כך מעניין בדיונים מלומדים על ספרים שלא נכתבו מעולם?", "איך אפשר להשוות תרגומים של ספרים דמיוניים?", "האם זוהי ספרות מנוכרת ויבשה?"
בסגנון מוקפד וחד, לפעמים בהומור ולפעמים בדייקנות מתמטית או בחיקוי התפלספות מופשטת, מציג בורחס בספר זה, עולמות בדיוניים המשאירים את חותמם על העולם האחר, הספק מציאותי, ספק הזוי. חותם זה ניתן לזיהוי בעולמינו היום: דמויות ספרותיות בהשראתו, סרטים, שמות של אתרים ווירטואליים ושל תכנות מחשב. אך במיוחד בורחס נוכח בסוג המבט הרואה בעולם – ספר; במעשה הקריאה - מטפורה רבת עצמה וגם חוויה אסתטית החורגת מהמילים; בחשיבה ההגיונית כביכול והסדירה – סוג של השלייה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

לפניך - מקום פנוי לעצירה: אתנחתא.
מקום כדי להגיב, לשתף, לספר, להביע דעה.