סדנת כתיבה – תנועה בעקבות שאלות

לפני קצת יותר מחודש, חזרתי מבואנוס איירס, שם הדרכתי מספר סדנאות כתיבה. התרגשות גדולה לוותה אותי בתהליך ההכנה לקראת הנסיעה, גם במהלך המפגשים אך במיוחד אחריהם. מה הסיבה? משהו ייחודי וחד פעמי קרה: ראיתי את כוחה של השפה לנער ולטלטל אנשים בקבוצה גדולה. הייתה לי הזכות להציע אפשרויות כתיבה שפתחו דלתות ליצירתיות, לספק, לסקרנות: ליכולת לכתוב. הדרכתי סדנאות דומות לאלו שאני מנחה בארץ. יחד עם זאת, נראה שלגודל הקבוצה הייתה השפעה על עוצמת התגובה ועל ההדים שהיא עוררה. ובכל זאת, תהליך הכתיבה הצליח לייצר אינטימיות: אנשים כתבו, קראו, צחקו והעלו רעיונות ביחד; אנשים שיתפו זיכרונות, פחדים, חלומות. אנשים זזו ממקומם המוכר.
מה גרם להופעת תנועה רגשית והכרתית זו? מה אפשר את המבט המרענן והמעז? מדוע אנשים הצליחו לנוע מהמרחב המוכר? בכלל לא מובן מאליו. אין לי תשובה אחת – יש לי שאלות רבות. ועכשיו ארצה לחלוק אתכם את שני סוגי השאלות בהן אני עושה שימוש. אלו שאלות רחבות היקף שנפרטות למספר רב של שאלות ספציפיות. סוג אחד הוא שאלה ממקדת ומתכנסת. השני הינו שאלה מסתעפת ומתרחבת. הסוג האחד רוצה יותר פרטים, יותר דיוק, לרדת לתכל'ס כדי להבין וליישם. השני רוצה לדמיין, לחשוב רחוק, לזהות אפשרויות, לעוף אל מה טרם נודע.
שאלות אלו יכולות להפוך לכלי שימושי לא רק בדיון בכתיבה ובאופני קריאה. הן גם יכולות להיות יעילות בזמנים של התלבטות והתבוננות,
בזמנים של תכנון וקבלת החלטות, בזמן תנועה לקראת שינוי, חלום או סתם לקראת יצירה של שנה חדשה.
כמו בעבר, אני רוצה להציע שאלות כדרך לבחון מחדש את המובן מאליו, להתנער מהידוע מראש, להיפתח להפתעה. שאלות מזמינות תנועה נפשית: יציאה מן השגרה כדי לעמוד בעמדת תפיסה שלא היכרנו. המרחב החדש ששאלה פותחת פורש נוף אחר מול העיניים והלב. שאלות מעין אלו הדהדו בעשייה שהתקיימה בסדנאות, והזמינו את המשתתפים, בעדינות, לחקור את עולמם הכתוב. נסו אותן גם אתם.
מצד אחד, שאלות מסתעפות, פותחות אופקים, מתרחקות מהרגע העכשווי כדי להרחיב את טווח האפשרויות. הן מזמינות את הדמיון לעוף ולהתרחק, לשקול אפשרויות שטרם חשבת עליהן. ללכת בעקבות אשליה, ולהאמין בה.
חשבו: מה עוד יכול לקרות לדמות שלך בסיפור שכתבת? מאיפה המספר מסתכל על הסיפור? מי את/ה רוצה להיות כסופר/ת? מה המקום שאתם רוצים להעניק לקריאה בחיים שלכם? במה הדמות בטקסט מאמינה כדי לפעול כך? מה היה קורה אילו היית...? האם לך, לדמות שלך, לפרויקט שלך יש דרכים חלופיות, יש אופציות אחרות? הציעו שאלות מסתעפות בקשר לספר שאתם קוראים עכשיו (תהיו נועזים!) או לרעיון שאתם רוצים לפתח או לחלומות שאתם רוצים להגשים.
מצד שני, שאלות ממקדות שואפות לרדת לתיאור מדויק ולסגור אפשרויות בעזרת תיאור של פרטים, תהליכים ותוצאות. שאלות אלו מתכנסות סביב "מרכז" שמסנן את האפשרויות לקראת השגת מטרה. שימו לב ששאלות כאלו מתאימות גם לעיבוד טקסט או לדיווח על קריאה, להגשמת שאיפה ולהפקת פרויקט בכל תחום.
נסו לענות: על מה הספר הזה שאתם קוראים? מהו הנושא של המאמר? איך אפשר להסביר את הרעיון בדקה? מתי ואיפה זה קורה? מי עושה מה? כמה זמן להקדיש לזה? מתי בדיוק תשב לכתוב? מה התנאים הנוחים לך? במה אתה צריך להאמין כדי להתחיל? האם כדאי לחלק את המשפטים כדי להקל על המסר?  
אני מזמינה אתכם לנסות שאלות אלו ואחרות בהזדמנויות שונות. השנה החדשה התחילה – זה הזמן לשינויים והחלטות! לבטח תשימו לב ששני סוגי השאלות נחוצים ופורצים דרך במחשבה ובעשייה שלנו.
שאלות עוזרות לחדד את החשיבה ואת הרגש ולפתח אותם. בדיעבד – הן היו שימושיות בזמן הדרכת סדנה: הן אפשרו לכל אחד ואחת, להתרחב או להתכנס לפי צרכי הרגע. לזרום עם הכתיבה, וגם לעצור כדי לשאול כיצד להתקדם ולאן לפנות, מתוך אמונה שאכן אפשר ללכוד את אותו דבר הרוצה להיאמר.

ואולי, הצגה זו של השאלות היא בעצם אשליה בה אני מאמינה, כדי להסביר משהו שאין לו הסבר: הקסם של המפגש האנושי.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

לפניך - מקום פנוי לעצירה: אתנחתא.
מקום כדי להגיב, לשתף, לספר, להביע דעה.